Ładowarki teleskopowe - co warto o nich wiedzieć?

Ładowarki teleskopowe to urządzenia stosunkowo popularne w przemyśle konstrukcyjnym, przemysłowym, rolniczym oraz magazynowym - do tego stopnia, iż coraz częściej są one wybierane zamiast wózków widłowych. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, iż ładowarki są znacznie bardziej uniwersalne od większości stosowanych w tych zakładach maszyn - mogą bez trudu skutecznie zastąpić wcześniej wspomniane wózki widłowe, jak również spełnić funkcję podnośnika koszowego czy wózka jezdniowego. Co jeszcze warto wiedzieć o tych urządzeniach? O tym opowiemy w tym tekście - zapraszamy.

Uniwersalność osiągnięta poprzez wymianę osprzętu

chwytak do ładowarki

Podobnie jak wózki widłowe, ładowarki teleskopowe posiadają wymienny osprzęt, dzięki czemu maszyny te mogą znacznie rozszerzyć swój zakres działania. Można wyposażyć je w chwytak do ładowarki pozwalający na transport ładunków przeznaczonych do recyclingu takich jak makulatura czy plastik. Do ładowarki można też zamontować obrotnicę hydrauliczną 360° lub chwytak obrotowy umożliwiające transport materiałów sypkich w skrzyniopaletach. Taki chwytak obrotowy może znacząco przyspieszyć proces produkcyjny, a dodatkowe pokrycie wulkanizowaną gumą od wewnątrz zapewni bezpieczny transport towaru.

Niektóre transportowane ładunki dobrze jest też przed ułożeniem odpowiednio ustawić, dlatego czasami ładowarka uzupełniana jest o pozycjoner wideł z przesuwem bocznym.

Nietypowe zastosowanie ładowarki teleskopowej

obrotnica do palet

Wiadomym jest, iż ładowarka teleskopowa stosowana będzie w magazynach oraz zakładach przemysłowych, jednak odpowiednie dostosowanie tegoż urządzenia pozwoli wykorzystać je jako substytut wózków jezdniowych podnośnikowych w sadownictwie i recyklingu, jak również jako urządzenie rozładunkowe w zakładach chemicznych i zakładach przetwórstwa spożywczego. Rozwiązaniem zapewniającym takie możliwości jest obrotnica hydrauliczna do ładowarki OW 360° pozwalająca na pełne obrócenie wideł, co znacznie usprawnia wyładunek towaru ze skrzyni do kontenera. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, osprzęt ten może być również wykorzystany jako obrotnica do palet.

Nie są to oczywiście wszystkie zastosowania ładowarek teleskopowych - mogą one służyć także jako wielofunkcyjny odpowiednik wózków jezdniowych podnośnikowych przeznaczonych do załadunku i rozładunku kontenerów lub podnoszenia osób, tym samym zastępując podesty ruchome. Możliwych zastosowań jest wiele - warto jest sprawdzić je wszystkie, gdyż mogą one znaleźć zastosowanie także w Waszym przedsiębiorstwie.


Szybki kontakt

  • T: +48 788 943 654
  • M: biuromalik@gmail.com
  • A: Biórków Mały 100, 32-104 Koniusza